Oddłużanie konsumenta czyli upadłość konsumencka (sposoby)

Istnieje kilka sposobów, aby się oddłużyć, a wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnej sytuacji finansowej dłużnika. Poniżej kilka sposobów, które mogą pomóc w procesie oddłużania: karta kredytowa na terminalu płatniczym Należy jednak pamiętać, że każda z tych metod ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniej zależy od indywidualnej sytuacji finansowej dłużnika. W każdym przypadku, ważne jest, aby skontaktować się z wierzycielami i rozpocząć negocjacje w celu znalezienia najlepszego rozwiązania dla obu stron.

Czy posiadanie długów to wstyd i hańba ?

Nie, nie ma wstydu w posiadaniu długów, ponieważ życie jest nieprzewidywalne, a różne okoliczności mogą prowadzić do kłopotów finansowych. W takiej sytuacji ważne jest, aby działać odpowiedzialnie i skutecznie radzić sobie z długami, zamiast ukrywać problem i doprowadzać do eskalacji kłopotów finansowych.

Upadłość konsumencka jest jednym z narzędzi, które pomagają osobom posiadającym trudności finansowe. Polega ona na ogłoszeniu niewypłacalności przez osobę fizyczną, która nie jest przedsiębiorcą. Upadłość konsumencka pozwala na umorzenie niektórych lub wszystkich długów osoby, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

W Polsce upadłość konsumencka regulowana jest przez ustawę z dnia 20 marca 2019 r. o upadłości konsumenckiej i restrukturyzacji. Przykłady sytuacji, w których osoba fizyczna może skorzystać z upadłości konsumenckiej, to m.in.:

Przykładem osoby, która skorzystała z upadłości konsumenckiej w Polsce, jest:
- znany muzyk Michał Wiśniewski (2019)
- oraz Jacek Rozenek (2021, sprawa udaru i długów na leczenie)

W Polsce przybywa rocznie kilkanaście tysięcy bankrutów. W całym 2022 r. upadłość konsumencką ogłosiło 15,6 tys. osób. Był to jednak wynik niższy niż rok wcześniej.

Według najnowszego raportu COIG, średnia wieku "upadłego" konsumenta to 49 lat. Najmłodszy bankrut ma 12 lat, najstarszy 94. Liderem jest województwo śląskie (18,7 proc. upadłości). Na 2-gim miejscu jest woj. Mazowieckie (13,5 proc.).